konstantinchaykinreplica.com https://konstantinchaykinwatches.com/ rolex replica https://luxury-replicawatches.com https://luxuryrichardmille.com replica rolex replicacopy.com https://replicakonstantinchaykin.com/ replica uhren replica rolex replica watches rolex replica replica rolex watches https://replicawatches1for1.net replicawatches-rolex.org

Zapalenie żołędzi i napletka – przyczyny i leczenie bolesnego problemu

Nawet co 10 mężczyzna zgłasza się do urologa z zapaleniem napletka i żołędzi. Schorzenie dotyka zarówno chłopców, jak i mężczyzn w wieku dorosłym. Nie zawsze wystarczy zachowanie odpowiedniej higieny osobistej, by uchronić się przed zakażeniem. Badania wskazują, że stan infekcja żołędzi i napletka spotyka przynajmniej raz każdego chłopca a wieku 2-6 lat i często nawraca w wieku dorosłym.

Zapalenie żołędzi i napletka

Żołądź to stożkowate zgrubienie na czubku penisa, natomiast napletek to fałd skórny, który go pokrywa. Stan zapalny napletka i żołędzi dotyczy mężczyzn nieobrzezanych – pod napletkiem zbiera się tzw.  mastka, która jest wydzieliną tłuszczową zawierającą złuszczony nabłonek, resztki moczu czy nasienia. Podczas kąpieli ważne jest odciąganie napletka i wymywanie mastki, w której mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie. U małych chłopców zagrożenie infekcją jest większe, szczególnie kiedy napletek nie odprowadza się całkowicie. Ryzyko schorzenia wzrasta również u seniorów w związku z towarzyszącymi chorobami np. cukrzycą.

Przyczyny zapalenia żołędzi i napletka

Zapalenie żołędzi i napletka może mieć wiele przyczyn – stan ten rozwija się nie tylko na samej żołędzi praz w obrębie napletka, ale również w okolicy ujścia cewki moczowej. Główny objawem infekcji jest bolesność i zaczerwienienie skóry, może również występować miejscowe swędzenie, a próba zsuwania napletka z żołędzi może wywoływać ból. W zaawansowanym stanie chorobowym obrzęk może objąć całe prącie, a dolegliwości bólowe są odczuwalne aż po pachwiny. Jeśli stan zapalny dotyczy również cewki moczowej, pojawia się bolesność i pieczenie podczas oddawania moczu. Na napletku i żołędzi członka mogą pojawić się białe plamki, a nawet bolesne pęcherze wypełnione płynem.

Przyczyny stanu zapalnego

  • Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego żołędzi oraz członka jest nieodpowiednia higiena – może wynikać z nieodciągania napletka podczas kąpieli czy dotykania penisa brudnymi rękami. Zakażenie mogą powodować paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki czy grzyby z gatunku Candida. U dorosłych mężczyzn infekcja może zostać wywołana w wyniku zakażenia, do którego dochodzi drogą płciową.
  • Stan zapalny może zostać wywołany urazami czubka prącia lub zabiegami chirurgicznymi np. przeprowadzanymi w obrębie cewki moczowej.
  • Powierzchnia żołędzi jest bardzo wrażliwa, dlatego też zaczerwienienie, obrzęk i bolesność może zostać wywołana poprzez stosowanie nieodpowiednich środków myjących lub niedokładne zmywanie go podczas kąpieli. Podobne dolegliwości mogą wywołać spraye stosowane na prącie lub środki plemnikobójcze zawarte w prezerwatywach.
  • Podrażnienie żołędzi członka może występować podczas przyjmowania niektórych leków, w szczególności antybiotyków, środków nasennych czy preparatów przeciwbólowych.

Jak należy leczyć zapalenie żołędzi i napletka?

Leczenie infekcji należy rozpocząć od wprowadzenia zasad higieny – ważne jest staranne mycie członka i odciąganie napletka podczas kąpieli. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz obserwacji objawów powinien wdrożyć leczenie antybiotykiem – bardzo często jest to maść Pimafucort, która wykazuje szerokie działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i redukuje stan zapalny. Polecane są kąpiele członka w nadmanganianie potasu oraz przemywanie żołędzi i napletka rivanolem. Zwykle leczenie miejscowe wystarczy, by w około 1-2 tygodni pozbyć się stanu zapalnego. Kiedy objawy nie ustępują, lekarz powinien zalecić pobranie wymazu, na podstawie którego zostanie opracowany antybiogram.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *