konstantinchaykinreplica.com https://konstantinchaykinwatches.com/ rolex replica https://luxury-replicawatches.com https://luxuryrichardmille.com replica rolex replicacopy.com https://replicakonstantinchaykin.com/ replica uhren replica rolex replica watches rolex replica replica rolex watches https://replicawatches1for1.net replicawatches-rolex.org

Zapalenie najądrzy – objawy oraz leczenie choroby

Zapalenie najądrzy to wyjątkowo nieprzyjemne schorzenie, które obawia się bolesnością męskich narządów płciowych. Większość przypadków zakażenia najądrzy jest związanych z drobnoustrojami. Stan zapalny tego niewielkiego narządu może utrudnić mężczyźnie codzienne funkcjonowanie, dlatego ważna jest szybka diagnoza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Zapalenie najądrza – jakie są przyczyny schorzenia?

Najądrze to parzysty narząd, znajdujący się na górno – bocznej części każdego z jąder. Jest złożone z głowy, trzonu i ogona, a budowa najądrzy przypomina sieć kanalików. Najądrza magazynują nasienie oraz produkują kwaśną wydzielinę, która powoduje dojrzewanie plemników. Stan zapalny najądrzy może być wywołany kilkoma czynnikami:

  • Zakażenie bakteryjne to najczęstsza przyczyna zapalenia najądrzy. Mężczyźni w wieku rozrodczym cierpią na infekcję spowodowaną bakteriami przenoszonymi drogą płciową – są to dwoinka rzeżączki i chlamydie. Drobnoustroje przedostają się do najądrzy przenikając przez cewkę moczową podczas zbliżenia w czasie którego nie zastosowano prezerwatywy. Infekcja najądrzy może być spowodowana zapaleniem układu moczowego, szczególnie jeśli nie będzie ono odpowiednio leczone, a bakterie nasieniowodami mogą zawędrować wprost do najądrzy. Zazwyczaj za zakażenia dróg moczowych u mężczyzn odpowiedzialne są bakterie E. Coli.
  • Zapalenie najądrzy może być powikłaniem niektórych zabiegów urologicznych, np. w obrębie cewki moczowej, podczas których dochodzi do zakażenia bakteriami.
  • Dorośli mężczyźni i młodzież po okresie dojrzewania może zachorować na zapalenie najądrzy jako powikłanie świnki. Wirus dostaje się do najądrzy poprzez krew chorego, powodując miejscową infekcję. Podobne powikłania może spowodować zakażenie gruźlicą.

Jakie są objawy zapalenia najądrzy?

Zapalenie najądrzy trudno jest przeoczyć, ponieważ daje nieprzyjemne objawy o charakterze ostrym, natomiast samo schorzenie rozwija się w przeciągu zaledwie kilku dni. Najmocniej odczuwalny jest ból w obrębie zakażonego najądrza oraz jądra – może mieć charakter jednostronny lub zaatakować parę organów. Wyczuwalny jest obrzęk moszny, jądro jest powiększone i podniesione, możliwe jest również miejscowe zaczerwienienie moszny. Moszna jest wyjątkowo tkliwa, a każde dotknięcie chorego miejsca wiąże się z odczuwaniem silnego bólu przez chorego. Stanowi zapalnemu może towarzyszy ogólne osłabienie, bóle mięśni oraz gorączka.

Jak przebiega leczenie zapalenia najądrza?

Zakażenie najądrza spowodowane drobnoustrojami wymaga leczenia antybiotykiem. Zazwyczaj nie ma czasu na wykonywanie posiewu z moczu, dlatego też do leczenia wykorzystuje się fluorochinolony, doksycyklinę i ceftriakson. Dobranie odpowiedniego leku opiera się na wywiadzie lekarskim oraz analizie objawów, a także ocenie etiologii zakażenia. Jeśli posiew zostanie wykonany to wraz z otrzymaniem wyniku można zmodyfikować leczenie dobierając środek, na który nie są odporne drobnoustroje wykryte w moczu. Podczas leczenia choremu zalecany jest odpoczynek, wykonywanie miejscowych okładów z altacetu oraz doraźne przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Jeśli zapalenie przybiera ostry charakter i w okolicy najądrzy wytworzył się ropień, konieczne może okazać się założenie drenażu w celu zapewnienia odpływu wydzieliny i zmniejszenia obrzęku. Leczenie trwa maksymalnie 2 tygodnie, o ile tylko zostanie dobrany odpowiedni antybiotyk. Warto podkreślić, że nieleczone zapalenie najądrzy może wywołać powstanie ropnia, niedotlenienia czy martwicy, co w efekcie prowadzi do przewlekłego bólu jadra lub niepłodności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *