Choroby będące przyczyną niezdolności mężczyzny do poczęcia dziecka

Lista chorób, które najbardziej negatywnie wpływają na zdolność mężczyzny do poczęcia, jest dość obszerna. Niezależnie od podłoża, wszystkie te choroby w taki czy inny sposób negatywnie wpływają na męską płodność. Najczęściej poczęcie dziecka jest niemożliwe ze względu na upośledzoną drożność nasieniowodów lub niezadowalającą jakość nasienia mężczyzny. W większości przypadków nie ma oczywistych objawów niepłodności męskiej, zwłaszcza, jeśli mężczyzna jest aktywny seksualnie i nie cierpi na zaburzenia erekcji. 

Najczęstszymi przyczynami problemów z płodnością u mężczyzn są:

Różne stany gorączkowe, w których temperatura ciała nieuchronnie wzrasta, to zapalenie płuc, grypa i inne. Takie choroby wpływają niekorzystnie, na jakość nasienia mężczyzny, ale zwykle są to zaburzenia tylko przejściowe, ponieważ po wyleczeniu zdolność zapłodnienia zostaje przywrócona. Wyjątki pojawiają się tylko wtedy, gdy powyższe choroby powodują poważne komplikacje w męskim układzie moczowo-płciowym. Świnka to choroba wirusowa, która może powodować zapalenie jąder. Jeśli choroba nie zostanie wyleczona w odpowiednim czasie, może to mieć bardzo negatywny wpływ na płodność. Szczególnej uwagi wymagają infekcje seksualne – rzeżączka, chlamydia, kiła, rzęsistkowica, opryszczka, wirus cytomegalii i tym podobne, ponieważ wszystkie one mogą prowadzić do problemów z poczęciem. Można tego uniknąć, przestrzegając tylko jednej prostej zasady: zawsze stosować antykoncepcję w postaci prezerwatywy podczas stosunku z nową partnerką.

Wrodzone anomalie i choroby narządów płciowych oraz niektóre cechy genetyczne organizmu również często powodują niepłodność męską;

  • W chorobach onkologicznych układu hormonalnego i moczowo-płciowego funkcja rozrodcza jest upośledzona, ponieważ leczenie raka dotyka zawsze całego organizmu człowieka, w tym układu rozrodczego.
  • Przewlekłe choroby niezwiązane z męską sferą moczowo-płciową mogą również zakłócać normalne poczęcie. Jeśli mężczyzna cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, zaburzenia neurologiczne, chorobę wieńcową serca, powinien być przygotowany na to, że mogą wystąpić problemy z erekcją.

Niedrożność nasieniowodu

Niedrożność nasieniowodu jest jedną z częstych chorób, które powodują problemy z płodnością u mężczyzn. Ten stan może być wrodzony, ale częściej jest spowodowany urazem narządów płciowych lub chorobami zakaźnymi. Na przykład w przypadku rzeżączki w nasieniowodzie pojawiają się blizny i zrosty, które następnie powodują niedrożność. Jeśli w trakcie analizy nasienia w ejakulacie nie zostaną znalezione plemniki, to konieczne jest ustalenie przyczyny, może to nie być drożność nasieniowodów lub plemniki w ogóle nie są produkowane. Udając się do lekarza, po badaniu palpacyjnym jąder, mężczyzna przechodzi biopsję jąder i ich przydatków.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *